تاثير فناوری اطلاعات در زندگی اجتماعی

فناوری اطلاعات و ارتباطات تمام جوانب زندگی بشر را تحت تاثیر قرار داده است. این تاثیر در اغلب موار موجبات  راحتی و آسایش انسان را فراهم آورده است. ولی مشکل اساسی این است که اکثریت قریب اتفاق جمعیت کشورهای در حال توسعه و جهان سومی با این فناوریها و شیوه های بکار گیری آنها آشنا نیستند. بخصوص در کشور خودمان حتی بسیاری از دانشجویان و حتی بعضی از اساتید محترم هم در استفاده از فناوریهای نوین ازجمله شبکه جهانی اینترنت مشکل دارند. از سوی دیگر هنوز زیر ساختها و تجهیزات سخت افزاری و نرم افزاری لازم هم در حد مطلوب ولازم فراهم نمی باشد. گویا مثل اینکه همانند فرهنگ مطالعه فرهنگ بکارگیری رسانه های  اطلاعاتی و ارتباطی نوین هم جا نیفتاده و نرخ میزان استفاده از این فناوریها هم مثل نرخ میزان مطالعه است. راستی چرا چنین است؟ در این خصوص مقصر واقعی کیست؟ از آنجا ییکه بکارگیری این فناوریها نیاز به برنامه های دقیق حساب شده و بعضا پرهزینه دارد و قبل از همه زیرساختهای لازم باید فراهم گردد، به نظر می رسد که قبل از همه دولتمردان و مسئولان بلند پایه کشور برنامه ریزی در سطح کلان باید انجام دهند و مدیران سطح بالای کشور باید به این باور برسند که عصر عصر شبکه های الکترونیکی و دیجیتالی می باشد. امروزه سخن از دولت الکترونیکی به گوش می رسد کما اینکه خیلی از کشورها دارای سیستم دولت الکترونیکی هستند و شهروندان شهروندهای الکترونیکی هستند.

بعد از فراهم آوردن زیرساختهای لازم باید از طریق آموزش و تبلیغات وسیع فرهنگ بکارگیری این فناوریها را در جامعه ایجاد کرد. شهروندان اولا باید طریقه استفاده موثر این فناوریها بیاموزند ثانیا از تاثیر مثبت آنها در زندگی اجتماعی و فردی خود مطلع گردند.

ما باید سعی کنیم توانایی شهروند الکترونیکی شدن را در خود ایجاد کنیم و تمام کارهای روزمره خود را از فضاهای مجازی انجام دهیم و از این طریق به مدیریت بهتر و موثرتر زمان بپردازیم. اگر بتوانیم زمان را در اختیار بگیریم و حاکم بر زمان باشیم آنوقت است که می توانیم از میزان استرس ها و فشارهای زندگی روزمره بکاهیم و قت و زمان بیشتری برای تفریحات سالم و در کنار خانواده بودن داشته باشیم و از این طریق به سلامت روانی و به سلامت اجتماعی کمک کنیم.

دولت الکترونیکی یعنی چه ؟ یعنی اینکه یک شهروند الکترونیکی بتواند تمام کارهای اداری و غیر اداری خود را از هر محلی از خانه از محل کار و غیره از طریق شبکه های الکترونیکی و فضاهای مجازی انجام دهد. مانند :

آموزش الکترونیکی ، دانشگاه الکترونیکی ، خرید الکترونیکی ، انجام کارهای بانکی ، رزرو بلیط ، امانت کتاب ، ارتباط با پزشک و وزیت الکترونیکی بیماران و غیره  

/ 0 نظر / 68 بازدید